Voda za pivo
Pivo je gotovo u potpunosti sačinjeno od vode što ukazuje da kvalitet vode za pivo značajno utiče na karakteristike finalnog proizvoda. Zapisi iz sredine osamnaestog veka nam govore kakva je tada bila podela vode za pivo i koje su joj glavne karakteristike na koje su oni obraćali pažnju. Tako su vodu delili na osnovu četiri vrste izvora:
- rečna voda
- izvorska voda
- jezerska voda
- kišnica
Često su govorili da je oku najneprijatnija voda upravo najbolja za pivo. George Watkins u svojoj knjizi The compleat brewer; The art and the mystery of brewing explained iz 1760. Navodi da ne postoji lošija voda koja se koristi za pivo od one iz Temze, ali se najčistiji porter idalje pravi od iste.
Tadašnji pivari govorili su da se u Londonu proizvodi dobar porter i iz mnogo čistije reke New River ali da očigledno pivu ne prija izuzetno fina voda i da na kraju nije najbolja voda ona koja je najčistija. Isto tako je zanimljivo da se po predanjima iz Engleske najlepše pivo pravilo vodom koju su uzimali iz čistih potočića jer bi se voda mineralno obogatila kretanjem. Odnosno ukoliko je voda poreklom iz bunara, veoma čista i meka, efikasnost ukomljavanja bi se drastično smanjila i senzorne karakteristike bi bile značajno nepoželjnije.
Možda se treba u potpunosti oslanjati na iskustvene argumente ali danas svakako možemo mnogo preciznije pratiti i uticati na kvalitet vode za pivo. Ovu temu obrađuju razne multidisciplinarne naučne knjige i posvećeni su mnogobrojni naučni radovi ali s druge strane u Srbiji postoje ozbiljni homebreweri koji bez akademskog predznanja koristeći osnovnu laboratorijsku opremu utiču na kvalitet male količine vode za pivo na veoma ozbiljnom nivou.
Tri osnovna parametra kvaliteta vode za pivo su ključna za celokupan tok procesa proizvodnje piva a to su:
- tvrdoća vode
- sadržaj minerala
- pH vrednost
Većina Srbije ima pristup tvrdoj i alkalnoj vodi iz gradskih vodovoda poput novosadskog i beogradskog. pH vrednost veća od 5.9 tokom ukomljavanja i ispiranja komine nepoželjno utiče na stepen slasti komine, aromu i boju piva. Tako su tokom ukomljavanja irci tradicionalno dodavali veću količinu prženog slada zbog svoje kiselosti i uspeli su da doskoče alkalnoj ostrvskoj vodi.
RO reversna osmoza
Najčešće korišćen sistem reversna osmoza koji potpuno prečišćava vodu i uklanja 99% materija stvarajući veliku količinu otpadne vode sa visokim pH vrednostima što je disfunkcionalno za pivo bez dalje obrade.
Mana je: potrebne pumpe visokih pritisaka i veće potrošnje energije, ogromni gubici vode i do 50%, naknadno povećano dodavanje soli i kiselina zbog redukcije pH.
Selektivna filtracija
Na početku projektovanja pivare smo razmišljali i razmatrali prednosti i mane dve tehnologije prečišćavanja vode. Jednu ćemo obređivati u narendim postovima i radi na principu membranskog prečišćavanja tj nanofiltracije i naše aktuelne metode Selektivne filtracije. Pivara Drozli koristi sistem prečišćavanja vode koji nema otpadne vode i ne zahteva pumpe visokog ulaznog pritiska već radi pod pritiskom iz vodovoda i selektivno uklanja neželjene materije iz vode.
Faza 1. Uklanjanje krupnih čestica i gvožđa /mangana
Faza 2. Filter za uklanjanje mirisa i ukusa i organske materije iz vode
- Kolona za omekšavanje vode za potrebe izmenjivača toplote
- Denitrifikator za uklanjanje nitrata i humiskih kiselina, zatim se u sledećoj koloni filtriraju karbonati slabo kiselom masom čime se zakišeljava voda do pH 5.2 što je idealno za ukomljavanje.